Notice: Undefined variable: styles in /home/users/zpitbeskid/public_html/modules/mod_info_slider/mod_info_slider.php on line 62

Na scynści, na zdrowi na to Boze Narodzenie, cobyście byli zdrowi i weseli,
jako w niebie Janieli!

W ten piękny czas Świąt Bożego Narodzenia, cały nasz Zespół życzy dużo magicznych chwil. Niech każdy dzień będzie przepełniony radością, miłością i rodzinnym ciepłem! 

Wesołych Świąt!

Tańce Polskie w formie towarzyskiej to nowa kategoria tańca, którą zajmuje się nasz Zespół. Na swoim koncie mamy już dwa zorganizowane turnieje, pracujemy nad utworzeniem klubu tańców polskich, a nasze pary stale trenują i osiągają coraz większe sukcesy. 

Nieustannie pracujemy nad rozwojem tej formy działalności, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie na salę baletową!

 

Beskid jest członkiem CIOFF- Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels

czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. CIOFF od początku istnienia (1970 rok) jest członkiem UNESCO.
Członkostwo świadczy o bardzo wysokim poziomie zespołu, który jest regularnie weryfikowany przez odpowiednie komisje. 

Tak gra kapela:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Kapela

 

Kapela góralska BESKID powstała w 1954 roku, przy Zespole Pieśni i Tańca. Przez wiele lat przewinęło się przez nią mnóstwo, wspaniałych muzyków. Od ok.10 lat Kapela gra w stałym, wyśmienitym składzie. Grupę tworzy pięciu muzyków:

Marek Sztefko - skrzypce, kierownik Kapeli

Ilona Stolarek - altówka

Tomasz Ratajczak - kontrabas

Marek Malarz - skrzypce

Zbigniew Hendzel - klarnet

Zespół specjalizuje się w muzyce góralskiej, głównie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Miłuje się także w muzyce górali słowackich, muzyce z Orawy, Spisza, Podhala oraz muzyce węgierskiej i rumuńskiej. Od czasu powstania starannie dopracowuje swój repertuar, spotykając się na próbach dwa razy w tygodniu. W ciągu ostatniej dekady wydał 2 płyty, z muzyką we własnych aranżacjach. Koncertując zjeździł niemal pół świata, promując bliski ich sercu folklor. 

  

 

Zbierając materiał do tego artykułu spędziłam wesołe chwile, w grupie prawdziwych przyjaciół. To jest właśnie Ich siła - przyjaźń i fascynacja muzyką góralską i folklorystyczną. Przeżyli ze sobą chwile smutne i radosne, spędzając je razem nie tylko w pracy. Wtedy też zapytałam Muzyków o historie/anegdoty, które szczególnie zapadły w ich pamięci. Oto kilka z nich:

* Podczas Koncertu Papieskiego, w Teatrze Polskim w 2010 r., z powodu powodzi zostały uszkodzone przewody elektryczne - zgasło światło, podczas premiery Mazura - Kapela jednak zachowała zimną krew i w ciemnościach (nie widząc nut) dokończyła występ, a gdy "światło powróciło" wraz z Grupą Reprezantacyjną powtórzyli utwór.

* Na Festiwal w Wiśle, Kapela wybrała się bez butów... Nie zostało im nic innego, jak zagrać w trampkach... ;) Skleroza nie przeszkodziła im jednak w wygraniu konkursu.

* Podczas Festiwalu we Włoszech w 2000 r., jedyna Kobieta w Kapeli obchodziła swoje urodziny, pomysłowi Koledzy, postanowili sprezentować Pani Ilonie Afrykańczyka. ;) Był on jednym z solistów afrykańskiego zespołu, występującego w strojach wojowników. Ów tancerz zapukał do drzwi Jubilatki i złożył życzenia, wręczając różę. Zdziwienie musiało być ogromne, ale liczy się gest :)) - Panom gratulujemy pomysłu!

 * Podczas jednego z Jubileuszów, Kapela miała zagrać w zmniejszonym składzie z powodu sytuacji losowej, doszło do tego, że pierwszy skrzypek grał koncert z ręką w gipsie... ;) 

Kapela Góralska BESKID wystąpiła już na niejednej scenie, biorąc udział w licznych Konkursach, Przeglądach, często zajmując miejsca na najwyższym podium. Jest bardzo związana z ZPiT BESKID, któremu towarzyszy podczas ważnych prób i wszystkich koncertów, a także festiwali. Ich muzyka podbija serca nawet bardzo wymagających słuchaczy !


 Strona Kapeli: www.kapelabeskid.pl

 

 

Facebook


Notice: Undefined property: JSite::$jquery in /home/users/zpitbeskid/public_html/modules/mod_simpl_fb/plugins/pages.php on line 89

Projekt

Partnerzy

Kontakt

ZPiT Beskid

kierownik zespołu: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

administracja strony :
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

prezes stowarzyszenia: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej w dziale "KONTAKT" 

Stowarzyszenie

KRS: 0000045656    REGON: 072308182 

adres: 43-300 BIELSKO-BIAŁA, 1 MAJA 12 

data nadania statusu OPP: 19-12-2005

Nr konta bankowego
60 1050 1070 1000 0022 2467 8900

Facebook