Notice: Undefined variable: styles in /home/users/smoczynskip/public_html/beskid/modules/mod_info_slider/mod_info_slider.php on line 62

Nowy rok, nowe wyzwania!
Rozpoczęliśmy nowy rok kalendarzowy, a wraz z nim zaczął się dla nas czas wzmożonej pracy!
Planujemy zorganizować kilka ciekawych wydarzeń m.in. kolejny Turniej Tańców Polskich, koncerty... Przed nami także warsztaty, wyjazdy wakacyjne oraz wiele, wiele innych wyzwań. 

Tańce Polskie w formie towarzyskiej to nowa kategoria tańca, którą zajmuje się nasz Zespół. Na swoim koncie mamy już trzy zorganizowane turnieje, pracujemy nad utworzeniem klubu tańców polskich, a nasze pary stale trenują i osiągają coraz większe sukcesy. 

Nieustannie pracujemy nad rozwojem tej formy działalności, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie na salę baletową!

 

Beskid jest członkiem CIOFF- Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels

czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. CIOFF od początku istnienia (1970 rok) jest członkiem UNESCO.
Członkostwo świadczy o bardzo wysokim poziomie zespołu, który jest regularnie weryfikowany przez odpowiednie komisje. 

Tak gra kapela:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Kapela

 

Kapela góralska BESKID powstała w 1954 roku, przy Zespole Pieśni i Tańca. Przez wiele lat przewinęło się przez nią mnóstwo, wspaniałych muzyków. Od ok.10 lat Kapela gra w stałym, wyśmienitym składzie. Grupę tworzy pięciu muzyków:

Marek Sztefko - skrzypce, kierownik Kapeli

Ilona Stolarek - altówka

Tomasz Ratajczak - kontrabas

Marek Malarz - skrzypce

Zbigniew Hendzel - klarnet

Zespół specjalizuje się w muzyce góralskiej, głównie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Miłuje się także w muzyce górali słowackich, muzyce z Orawy, Spisza, Podhala oraz muzyce węgierskiej i rumuńskiej. Od czasu powstania starannie dopracowuje swój repertuar, spotykając się na próbach dwa razy w tygodniu. W ciągu ostatniej dekady wydał 2 płyty, z muzyką we własnych aranżacjach. Koncertując zjeździł niemal pół świata, promując bliski ich sercu folklor. 

  

 

Zbierając materiał do tego artykułu spędziłam wesołe chwile, w grupie prawdziwych przyjaciół. To jest właśnie Ich siła - przyjaźń i fascynacja muzyką góralską i folklorystyczną. Przeżyli ze sobą chwile smutne i radosne, spędzając je razem nie tylko w pracy. Wtedy też zapytałam Muzyków o historie/anegdoty, które szczególnie zapadły w ich pamięci. Oto kilka z nich:

* Podczas Koncertu Papieskiego, w Teatrze Polskim w 2010 r., z powodu powodzi zostały uszkodzone przewody elektryczne - zgasło światło, podczas premiery Mazura - Kapela jednak zachowała zimną krew i w ciemnościach (nie widząc nut) dokończyła występ, a gdy "światło powróciło" wraz z Grupą Reprezantacyjną powtórzyli utwór.

* Na Festiwal w Wiśle, Kapela wybrała się bez butów... Nie zostało im nic innego, jak zagrać w trampkach... ;) Skleroza nie przeszkodziła im jednak w wygraniu konkursu.

* Podczas Festiwalu we Włoszech w 2000 r., jedyna Kobieta w Kapeli obchodziła swoje urodziny, pomysłowi Koledzy, postanowili sprezentować Pani Ilonie Afrykańczyka. ;) Był on jednym z solistów afrykańskiego zespołu, występującego w strojach wojowników. Ów tancerz zapukał do drzwi Jubilatki i złożył życzenia, wręczając różę. Zdziwienie musiało być ogromne, ale liczy się gest :)) - Panom gratulujemy pomysłu!

 * Podczas jednego z Jubileuszów, Kapela miała zagrać w zmniejszonym składzie z powodu sytuacji losowej, doszło do tego, że pierwszy skrzypek grał koncert z ręką w gipsie... ;) 

Kapela Góralska BESKID wystąpiła już na niejednej scenie, biorąc udział w licznych Konkursach, Przeglądach, często zajmując miejsca na najwyższym podium. Jest bardzo związana z ZPiT BESKID, któremu towarzyszy podczas ważnych prób i wszystkich koncertów, a także festiwali. Ich muzyka podbija serca nawet bardzo wymagających słuchaczy !


 Strona Kapeli: www.kapelabeskid.pl

 

 

Facebook


Notice: Undefined property: JSite::$jquery in /home/users/smoczynskip/public_html/beskid/modules/mod_simpl_fb/plugins/pages.php on line 89

Projekt

Partnerzy

Kontakt

ZPiT Beskid

kierownik zespołu: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

administracja strony :
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

prezes stowarzyszenia: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej w dziale "KONTAKT" 

Stowarzyszenie

KRS: 0000045656    REGON: 072308182 

adres: 43-300 BIELSKO-BIAŁA, 1 MAJA 12 

data nadania statusu OPP: 19-12-2005

Nr konta bankowego
60 1050 1070 1000 0022 2467 8900

Facebook